Prav zimski čas, v katerega smo vstopili, je obdobje leta, ko se v prostorih pojavi precej suh zrak. Ampak, koliko vlage mora biti v zraku, da je optimalno za nas?

Tokrat se bomo vlage lotili še nekoliko drugače. Ogledali si bomo kakšna mora biti stopnja vlažnosti v zraku bivalnih prostorov, da se ljudje v njih dobro počutimo.

Pozimi je zrak v prostorih bolj suh

In zakaj do tega pride? Ker je zima tisti del leta, ko nas najbolj zebe v prste na rokah in nogah, močno zakurimo in ogrejemo bivalne prostore. S tem pa nehote tudi močno izsušimo zrak, ki ga dihamo. Presuh zrak, oziroma premalo vlage v njem, povzroča kar nekaj zoprnih simptomov, ki so zelo hitro opazni.

Suh zrak namreč izsušuje našo sluznico dihal, pa oči, prav tako slabo vpliva na izsuševanje naše kože, ki je naš največji organ. Že od nekdaj je znano, da so gospodinje s tem ko so perilo sušile v dnevni notranjih prostorih, poskrbele da je bil zrak bolj vlažen, prijetnejši za dihanje, kot tudi bolj prijetnega vonja. Tudi kakšna posodica z vodo se znajde na radiatorjih v marsikaterem domu.

razvlaževanje zraka

Ne pretiravajte z ogrevanjem

Optimalna temperatura v bivalnih prostorih naj bi bila med 21 in 22 stopinjami. Kljub temu pa je zelo pomembno še vedno redno prezračevati. Če se vam zdi, da ogrevanje in prezračevanje pozimi nekako ne gre skupaj, dodajmo da je potrebno prezračevati premišljeno. Če imamo poleti okna odprta praktično ves dan, pa v zimskem času to storimo večkrat po malo. Za svež in dovolj vlažen zrak bo dovolj 5 minut prepiha, ob tem pa se prostori ne bodo preveč shladili.

Težava pri daljšem prezračevanju v zimskem času je, da se stene preveč ohladijo in potrebujejo precej več časa in energije, da se ogrejejo nazaj. To pa se seveda pozna tudi na mesečnem računu za elektriko ali druge energente. Pa bodi dovolj o prezračevanju in povejmo še kakšen zrak v stanovanju potrebujemo, da nas pozimi ne bi pekle suhe oči, ali pa bi se pojavil celo kašelj zaradi suhe sluznice naših dihal.

Kako vlažen mora biti zrak za dihanje?

Splošno velja, da je najbolj primerna stopnja vlažnosti zraka v bivalnih prostorih med 50 in 55%. Seveda obstaja težava, ki se imenuje merjenje vlage v zraku, saj so za to potrebne posebne naprave. A da je zrak presuh, lahko hitro opazite tudi sami. Kot smo dejali; suhe oči, občutek suhega grla, kašelj, …

Za vlaženje zraka lahko uporabite katero od “domačih” metod, lahko pa posežete tudi po vlažilcih zraka, ki samodejno vlažijo vaš zrak v prostoru. Takšnemu vlažilcu zraka lahko poleg vode dodate tudi kakšno kapljico eteričnega olja za bolj prijeten vonj v prostoru.

Kaj pa kadar je vlage preveč?

Seveda pa obstaja tudi popolno nasprotje suhega zraka. Preveč vlage v prostorih povzroča nastanek zdravju škodljive zidne plesni, kar pa seveda ni dobro. Do odvečne vlage v prostoru lahko pride zaradi več vzrokov. Nova plastična okna brez sistema za pretok zraka, kuhanje, para v kopalnici, slaba izolacija (vdor zunanje vlage) in podobno. V tem primeru je ukrepanje seveda nujno potrebno, ena najhitrejših rešitev pa so vsekakor “razvlažilci zraka“.

Vas zanima več o razvlažilcih zraka? Pišite nam, ali nas pokličite na 041/664-229.

 

    Rade volje vam bomo svetovali in tudi nudili vso potrebno pomoč pri uporabi razvlažilcev zraka iz naše ponudbe.