Pisali smo o povišanih vrednostih vlage v zraku in kakšne težave to stanje povzroča, tokrat pa se bomo posvetili še prenizkim vrednostim.

Kot vemo preveč vlage v zraku povzroča določene zdravstvene težave, slabše počutje, obenem pa tudi ustvarja idealne pogoje za razvoj zidne plesni, ki poleg vizualnega dela slabo vpliva tudi na naše zdravje ter uničuje pohištvo. Če se lahko pretirane vlažnosti zraka lotimo z razvlažilci zraka, pa je treba ob prenizkih vrednostih ukrepati nekoliko drugače.

Kako se lotiti suhega zraka?

Vlažnost zraka v zaprtih prostorih lahko povečamo po obratnem postopku. Priporočljivo je denimo sušenje perila v notranjih prostorih kar pa morebiti ni najbolj zdrav nasvet, saj v zrak tako pridejo tudi nekateri nekoliko manj zdravi elementi (mehčalec, pralno sredstvo). K večji vlažnosti zraka pripomore tudi gojenje ustreznih sobnih rastlin.

Ker vemo kako pride do prevelike vlažnosti zraka lahko te recepte uporabljamo v primeru presuhega zraka v prostoru. Kuhanje bo kar pošteno dodalo svoj del, pozimi pa lahko postavite posodo z vodo tudi na radiator in tako omogočite izparevanje.

Težava s suhim zrakom se večinoma pojavlja v zimskem času, saj notranji zrak izsušimo z ogrevanjem, zračimo pa bore malo. Še ena rešitev je lahko vlažilec zraka, ki uparja vodo. V tem primeru lahko v vodo dodamo tudi kakšno kapljico eteričnega olja in tako oplemenitimo zrak s prijetnim vonjem.

Kakšni so simptomi, da je zrak v stanovanju presuh?

suh zrak v prostoru

Suh zrak v prostoru

Tako kot je to z vsemi tegobami na tem svetu, tudi suh zrak povzroča določene simptome s pomočjo katerih prepoznamo težavo. Da je zrak v prostoru presuh lahko začutimo in opazimo na naslednje načine:

  • Zjutraj se prebudimo s suhim in dražečim grlom kar nas sili v suh kašelj.
  • Suha koža po celem telesu, suhe in razpokane ustnice.
  • Utrujenost kljub dovolj dolgemu spancu, ki se vleče preko celega dneva. Ko se počutite tako, pojdite za nekaj minut na zrak ali vsaj pomolite glavo skozi okno. V primeru, da vam bo v trenutku bolje ste našli težavo.
  • Zamašen nos navkljub dejstvu, da niste prehlajeni, izprazniti pa ga ne morete saj je v njem vse suho.

Še ena slaba novica za osebe, ki živijo v stanovanju s prenizko vlažnostjo pa so hlapne organske spojine, ki v tem primeru skupaj s preostalo vlago izhlapevajo iz preprog, pohištva, zaves in drugih podobnih elementov v stanovanju.

Misliti je potrebno na več detajlov

Tudi v zimskem času je še kako pomembno, da imamo na razpolago ustrezna senčila s katerimi ne le uravnavamo količino svetlobe v prostoru, pač pa tudi zadržimo toploto. Ogrevanje je precej drago, topel zrak pa še kako rad uhaja na prosto kjerkoli mu damo priložnost za pobeg. V ta namen se v negativnem smislu izkažejo velike steklene površine saj je steklo izredno slab izolator.

Kvalitetna notranja in zunanja senčila bodo ustvarila dodatno pregrado s katero bo precej več toplega zraka ostalo v stanovanju. Če za senčila še niste poskrbeli se lahko v vsakem trenutku obrnete na nas po nasvet, senčila pa tudi dostavimo in kvalitetno montiramo.

Pišite nam, ali nas pokličite na 041/664-229.