Tenda ali pergola je senčilo, ki svojo uporabnost pokaže ob močnem soncu, zaščiti pa tudi pred dežjem.

Tende so izjemno priljubljeno senčilo in zaščita pred UV žarki poleti. Izdelane so iz akrilne ali poliestrske tkanine. To tkanino se navadno vpenja v lesene ali lahke kovinske konstrukcije. Čeprav si večina želi tende predvsem zaradi zaščite pred poletnim soncem, pa se še kako dobro izkaže tudi, ko preseneti kakšno deževje in ni potrebno na vrat na nos prazniti terase ali balkona. Tako bo jutranja kavica poleti vsekakor še mnogo bolj prijetna razvada kot sicer.

Kašne tende poznamo?

Na voljo je kar nekaj različnih vrst tend, ki so vsaka zase optimalna izbira v posameznih primerih. Tako poznamo:

  • navpične tende z vodili
  • kasetne škarjaste tende
  • pergola tende
  • prosto viseče tende
  • škarjaste tende
  • tende za zimske vrtove
  • polkrožne tende ali kupole

Tenda kot del ekološke gradnje

Ker tenda odlično ščiti pred obsevanjem sonca z UV žarki in tako pripomore k zmanjšanju vdora toplega zraka v hišo, se posledično zmanjša energetski odtis pri uporabi klimatske naprave. Prihranek električne energije na letni znaša vse do 42 KWh/m² letno (vir: Wikipedia). Tende, oziroma pergole se najbolje izkažejo pri senčenju balkonov in teras. Ko omenjamo ene in druge, dodajmo da so tende montirane in vpete na steno, pergole pa zajemajo še konstrukcijo s stebrički.

montaža tende

Montaža tende

Ob nakupu tende bodite še posebej previdni pri izboru materiala samega platna. Določeni materiali vam nudijo popolno zaščito pred dežjem, a to hkrati pomeni, da bo obsevanje sonca pod tendo dobilo efekt tople grede. Obstajajo tudi PVC materiali z zaščito pred pregrevanjem, ki pa so v uporabi zgolj pri pergolah.

Koliko stane tenda?

Cene tend in pergol so sila različne (od nekaj 100 do nekaj 1000 €), saj so odvisne od velikosti, kvalitete materialov in načina montaže. Glede same cene in koliko stane montaža tende, se je najbolje pozanimati pri strokovnjakih, ki ta dela izvajajo. Seveda se skromno prištevamo mednje in vas vabimo, da nam pišete preko spodnjega obrazca, ali pokličete ter povprašate o vsem kar vas zanima.

Življenjska doba tende

Življenjska doba tende je navadno odvisna od ravnanja z njo, načeloma pa 8-10 letno obdobje ne bi smelo biti preveč zajeten zalogaj zanje. Pa tudi potem je še vedno lahko enako učinkovita, potrebno bo verjetno le zamenjati tkanino. Koliko časa vam bo tenda dobro služila, je torej odvisno tudi od tega kako boste z njo ravnali.

Če jo boste ob slabem vremenu zaščitili in jo umaknili na varno, ne bi smelo biti težav. Največja nevarnost pa jim preti kadar zapiha kakšen močan veter, ali pa se razbesni neurje. V teh primerih si boste želeli, da bi s tendo lahko upravljali na daljavo. In ja, tudi to je mogoče, saj se lahko v tendo namesti elektromotor, ki močno olajša upravljanje z njo.

Želite več informacij o senčilih?

Pišite nam preko spodnjega obrazca ali pa nas pokličite na 041/664-229.