Če želimo živeti v zdravem domu, moramo vsekakor poskrbeti za pravilno prezračevanje. In kako pravilno zračiti prostore?

Znano je, da je potrebno za optimalne bivalne pogoje imeti, poleg ostalega, tudi svež zrak v katerem je dovolj kisika. Ampak, ali ste vedeli, da samo odpiranje oken na pamet nikakor ni prava rešitev, kot tudi ne ves čas odprta ali priprta okna. V nadaljevanju vam bomo razložili zakaj.

100 ljudi 100 čudi

Nekako tako bi lahko opisali vse dobronamerne nasvete, ki jih na temo zračenja dobivamo z vseh strani. Mama je rekla eno, oče drugo, sosed zna bolje, v službi pa so nam naročili drugače. Ampak kaj je tisto optimalno kar bo poskrbelo za zdrav in svež zrak v našem stanovanju?

Za začetek povejmo, da se je dobro držati neke zdrave kmečke pameti, kot radi rečemo. Tako kot pri ostalih rečeh v življenju, je potrebno logiko uporabiti tudi pri zračenju. Pomislite najprej koliko članov vaše družine diha zrak v prostorih. Potem pomislite v katerih prostorih se največ zadržujete in tiste prezračite pogosteje. Spalnica se navadno prezrači zgolj zjutraj, kuhinja po kuhanju, kopalnica po prhanju in tako dalje.

Ampak z odpiranjem oken nastajajo stroški

Tako je rekel sosed, ki se zaveda, da pozimi predolgo odprto okno pomeni večje stroške ogrevanja. Pozimi se zato zrači le po nekaj minut v kosu, pa še to na način, da v stanovanju ustvarimo prepih. V nasprotnem primeru se pri predolgi izpostavljenosti hladnemu zraku, stene preveč ohladijo in je potrebne precej več energije, da jih segrejemo nazaj.

Kaj pa poleti? Prav tako lahko poleti s pravilnim zračenjem vplivamo na stroške električne energije. Če imamo v bivalnih prostorih nameščeno klimatsko napravo in je zunaj vroče, bo pretirano zračenje pomenilo bolj zavzeto delovanje klime. K sreči pa poleti sredi največje vročine navadno ne zračimo. To počnemo zgodaj zjutraj in zvečer, ko marsikdaj spimo kar pri odprtih oknih. Na ta način se nam ni bati, da v stanovanju ne bi bilo dovolj svežega zraka, le kakšnega komarja več morda, a o rešitvah zanje nekoliko kasneje.

Kako vem, da je zračenja premalo?

V stanovanjih, ki so slabo in neprimerno zračena se lahko pojavijo določeni simptomi le tega. Tako denimo zadržujemo vlago v stanovanju, kar pa povzroča nastanek plesni. Slab zrak enostavno zavohamo, še toliko bolj očitno pa v primeru, da se je na steni morda že razvila zidna plesen. Prav tako boste pomanjkanje zraka lahko občutili kot splošno slabo počutje, glavobol, vpliva pa tudi na samo kakovost spanca, ki je nujno potreben za naše zdravje.

Razvlažilec zraka

Če je zunaj vreme stabilno, temperatura pa prava, so lahko okna na stežaj odprta dlje časa. Sicer pa je potrebno imeti v mislih temperaturne spremembe in posledično vpliv na višji račun za porabo električne energije. Zračimo nekje 5 do 7 krat na dan po nekaj minut. Če vam uspe v tem času ustvariti nekaj prepiha boste naredili vse kar je treba za zdravo bivanje.

Pa še opozorilo: v času, ko so na pohodu različni alergeni (cvetenje trav, dreves, …) se zrači takrat, ko je teh najmanj v zraku, še najraje pa po dežju. Si pa lahko proti senenemu nahodu in drugim oblikam alergij borite tudi s komarniki, ki poleg nadležnega mrčesa zunaj zadržijo tudi različne alergene.

Potrebujete več informacij o komarnikih?

Pišite nam preko spodnjega obrazca ali pa nas pokličite na ? 041/664-229?.